  • HRATFF17XT01 Aluminum 17mm Hex Hubs 10mm Offset: ARRMA 1/10 4S BLX
    MSRP:
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    UPC:
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Add to Wish List
    • Create New Wish List
    • Email
    • Print
    • Pinterest
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    Product Details
    Key Features
    • Reduces chance of stripping stock Wheel nut.
    • Widens stance of vehicle by approximately 10mm per side to increase stability over rough terrain
    • 17mm closed end dirt shielding wheel nuts with o-ring grip
    • CNC machined 6061-T6 aluminum construction
    • Adapters are anodized black in color, wheel nuts are anodized vibrant red
    In The Box
    • (4) Four +10mm Wheel Adapters
    • (4) closed end dirt shielding wheel nuts
    • (4) axle hub barrel nuts
    • (4) 2.5x14.7mm axle pins
    • (1) hex wrench
    Needed to Complete
    • Recommended to use a removable-type locking adhesive on axle barrel nuts
    Product Videos
    Custom Field
    Product Reviews
    Write a Review
    Write a Review
    ×
    ×
    Recommended
    • Hot Racing Arrma 4S BLX Aluminum 17mm Hex Hubs w/10mm Offset Hot Racing Arrma 4S BLX Aluminum 17mm Hex Hubs w/10mm Offset
      Quick view Details
      Hot Racing
      sku: 400000144061
      Hot Racing Arrma 4S BLX Aluminum 17mm Hex Hubs w/10mm Offset