  • 1/10 GRANITE MEGA 665 4X4 RTR Brushed Monster Truck, Green ARA4202V4T1
    Arrma
    MSRP:
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    UPC:
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Add to Wish List
    • Create New Wish List
    • Email
    • Print
    • Pinterest
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    A high-torque, 11% larger MEGA 665 brushed motor replaces the 550-size motor of its predecessor, with an aluminum heatsink and 35mm cooling fan to boost efficiency and power. The included transmission is already 3S brushless-ready for future upgrades. It’s also protected against damage from excessive torque by a new, maintenance-free overload coupling.
    The GRANITE body comes factory-finished in several fresh color schemes, and now uses a clipless body retention system to preserve its realistic, aggressive looks. High-quality Spektrum electronics round out the ready-to-run package, including an SLT2 2.4GHz transmitter, LiPo-ready SLT 2-in-1 40A ESC/Receiver, and S661 digital metal-gear servo for precise, powerful steering.